Regulamin funkcjonowania
Centrum Kultury Czempiń
po ponownym otwarciu
w stanie epidemii COVID-19
§1
Zasady dla użytkowników
- Centrum Kultury Czempiń (zwane dalej CK) wznawia działalność w ograniczonym zakresie.
- Działalność statutowa w jak najszerszym stopniu nadal prowadzona jest online.
- Preferowane są działania nie wymagające bezpośrednich kontaktów z publicznością.
- CK nie organizuje, do odwołania, wydarzeń dla większych grup osób (debat, spotkań, koncertów, wernisaży, finisaży, konferencji, eventów plenerowych, przeglądów, targów), z wyjątkiem tych, które mogą odbywać się online.
- Rekomenduje się wcześniejsze umówienie wizyty w CK mailowo lub telefonicznie.
- W CK jednorazowo przebywać może 4 użytkowników (odstępy minimum 2 metry, osłonięty nos i usta).
- Umożliwia się prowadzenie indywidualnych zajęć (prowadzący - uczestnik) z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej w pomieszczeniu, z zachowaniem odległości co najmniej 2 m i poddaniem dezynfekcji wszystkich przedmiotów mających bezpośredni kontakt z osobami, które je użytkują.
- Umożliwienia się prowadzenia zajęć ruchowych (w tym artystycznych) i tych z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej w siedzibie CK, gdzie na jednego uczestnika musi przypadać co najmniej 10 m2, z zachowaniem odległości co najmniej 2 m i poddaniem dezynfekcji wszystkich przedmiotów mających bezpośredni kontakt z osobami, które je użytkują.
- Po każdych zajęciach indywidualnych pomieszczenia muszą zostać wywietrzone.
§2
Bezpieczeństwo pracowników
- Stanowiska pracy pracowników CK rozmieszczone zostają z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami (minimum 1,5 m).
- Pracownikom mającym kontakt z odbiorcami zapewnia się dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparaty do dezynfekcji rąk.
- Wprowadza się nakaz regularnego wietrzenia pomieszczeń.
- Ogranicza się spotkania i narady wewnętrzne.
- Wprowadza się ograniczenie korzystania przez pracowników z przestrzeni wspólnych, poprzez: wprowadzenie różnych godzin przerw, zmniejszenie liczby pracowników korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie.
- Wytyczne dla pracowników:
- przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem,
- należy nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków,
- zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry),
- regularnie, często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%),
- podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce,
- starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
- dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy, należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka,
- regularnie (kilka razy w ciągu dnia) czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- Przygotowano procedury postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji podejrzenia zakażenia i skuteczne poinstruowano pracowników.
§3
Bezpieczeństwo w obiekcie
- Przed wejściem do budynku w widocznym miejscu umieszczono informację o maksymalnej liczbie użytkowników, mogących jednocześnie przebywać w Centrum Kultury.
- Użytkownikom zapewnione zostają środki do dezynfekcji rąk w przedsionku.
- W miejscu widocznym dla użytkowników wywieszone zostały instrukcje dotyczące mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk.
- Zapewniony został sprzęt i środki do codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Stoły i krzesła należy dezynfekować każdorazowo po każdych zajęciach.
- Dla użytkowników wyznaczono strefę korzystania z CK uwzględniającą dystans przestrzenny, której zobligowani są nie przekraczać.
- Liczba użytkowników w CK zostaje ograniczona do 4 w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
- Użytkownicy mają obowiązek dezynfekowania dłoni przy wejściu, zakrywania ust i nosa oraz w miarę możliwości zakładania rękawic ochronnych.
- Wprowadza się zakaz korzystania z szatni.
- Ogranicza się liczbę osób przebywających w toaletach.
- Wprowadza się bieżącą dezynfekcję toalet, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz – w miarę potrzeby i możliwości – innych często dotykanych powierzchni.
- Wyznacza się obszar wyposażony w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- W pomieszczeniu socjalnym oraz w biurze umieszczono spis potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.
- Informacji o aktualnie obowiązujących zasadach przebywania i korzystania z pomieszczeń CK upublicznione zostaną na stronach internetowych i kanałach społecznościowych instytucji.
§4
Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem pracowników
- Pracownicy CK zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Śledzi się na bieżąco informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępne na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujące przepisy prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i odesłany transportem indywidualnym do domu lub w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracownik będzie oczekiwał na transport w wyznaczonej odizolowanej strefie. Wstrzymuje się w takiej sytuacji przyjmowanie klientów, powiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną w Kościanie i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Należy ustalić obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzić rutynowe sprzątanie, zgodnie z procedurami zakładowymi, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
§5
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby zakażenia koronawirusem
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
- Zgłoszenie incydentu dyrektorowi, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu, oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Ustalenie listy pracowników oraz klientów (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał użytkownik, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.