We are the Czempiń

Kolorowy trójkąt 3D wpisany w koło. Wokół niego nazwa Centrum Kultury Czempiń.
Małe litery bip wpisane w biało-czerwony znak-dymek.
Mała litera F wpisana w kwadrat. Odnośnik do strony Facebook CK Czempiń.
Ikona serwisu You Tube na szarym tle.
Zbójować trza!
27 sierpnia 2016

 

Harnasie, zbójnicy, górale, Maryny, a nawet hrabianki 27 sierpnia wypełnili gorzycki plac podczas IX Turnieju Wsi Gminy Czempiń. Tegorocznymi gospodarzami i współorganizatorami turnieju byli laureaci poprzedniej edycji - Sołectwo w Gorzycach.

 

W poprzednich edycjach utarła się tradycja motywów przewodnich turnieju. Na każdej imprezie obowiązuje inny — mieliśmy na przykład stylizację na PRL czy Czterech Pancernych, tym razem wybór padł na Janosika. Uczestnicy przyodziali odpowiednio stylizowane stroje, a niektórzy pokusili się nawet o realistyczne rekwizyty w postaci żywej owcy zarzuconej na „zbójeckie” ramiona.

 

Każda z 13 konkurencji nawiązywała jakość do tytułów serialowych odcinków Janosika. I tak rywalizujący zmierzyli się z „Pierwszymi naukami”, skacząc przez ciupagę na czas. Poddali się „Zbójnickim prawom”, rozwiązując test wiedzy o Janosiku. Poczuli się jak „W obcej skórze”, pokonując tor przeszkód w przebraniu. Odważyli się też, jak na zbójników przystało, na „Porwanie” skrępowanych kocem Sołtysów. Był też czas na zbójnickie rozrywki, na przykład zadanie „Tańcujący zbójnicy”, które polegało na prezentacji choreografii tanecznej. Zawodnicy uzbierali też „Worek talarów”, nurkując w zbiorniku z wodą. Degustowali trunek z „Beczki okowity”, po którym musieli pokonać niełatwy tor przeszkód. W „Dobrej cenie” jury oceniało prezentacje wiosek. Z kolei w zadaniu o nazwie „Pobór” uczestnicy musieli uwolnić z dyby członka swojej drużyny, pobierając właściwy klucz z napełnionego wodą zbiornika. Panie zmierzyły się w konkurencji „Wszyscy za jednego”, która polegała na przeciąganiu liny.  W wyścigu „Trudno miłość” z łatwością panowie pokonywali tor przeszkód z paniami na rękach.  Wprawdzie do bójki nie doszło, ale w konkurencji „Pobili się dwaj górale” rywalizujący bili rekordy w rzucaniu siekierą do celu. W „Zdradzie” uczestnicy musieli bezbłędnie zdradzić kolejność ustawionych kobiet, które po kilku chwilach zmieniały swoje miejsce.

 

Po bardzo emocjonującej rywalizacji i podliczeniu punktów przyszedł czas na uroczyste wręczenie nagród. Uczynił to osobiście Burmistrz Gminy Czempiń, Pan Konrad Malicki. Pierwsze miejsce, po raz trzeci w historii, z 38 punktami, zdobyło Srocko Wielkie, otrzymując nagrodę w wysokości 7 000 złotych. Na drugim miejscu, z 31 punktami, uplasował się Piechanin, zdobywając 3 000 złotych. 30,5 punktów uzbierało Sołectwo z Donatowa, zajmując tym samym trzecie miejsce i wygrywając 2 000 złotych. Tyle samo punktów zdobyło Piotrowo Drugie, plasując się tuż za podium z nagrodą wysokości 1 000 złotych. O trzecim miejscu Donatowa zadecydowała większa ilość pierwszych miejsc w konkurencjach. Po uroczystościach tańce trwały do białego rana!

 

Impreza i nagrody zostały sfinansowane z budżetu Gminy Czempiń.

 

 

W. Szymkowiak

Fioletowy aparat fotograficzny