Wczasy na czasie w Centrum Kultury

Wakacje to czas wypoczynku, zabawy i wyjazdów. Dla tych, którzy wakacje spędzali w Czempiniu, zorganizowaliśmy wczasy w Centrum Kultury. I to jakie wczasy! Twórczą podróż w  krainę fantazji i wyobraźni, aktywną wycieczkę do świata sportu i wreszcie kreatywną wyprawę w tereny emocji i wrażliwości. Jedni mogli poczuć się jak w Rio de Janeiro, inni jak w Cannes, a nawet jak we śnie, jeszcze inni poczuli się jak w telewizji. To wszystko za sprawą letnich warsztatów sportowych, artystycznych i teatralnych, które w lipcu ściągnęły licznych adeptów sztuki, obiecujących sportowców i charyzmatycznych aktorów.

Poniżej relacje i fotorelacje z trzech bloków warsztatowych: sportowych pod hasłem "Moje małe RIO", artystycznych o nazwie "Niebieskie Migdały" i teatralnych pod szyldem "Odegraj się".

ws

31 lipca 2016

Z olimpiadą w tle

„Myśleć o niebieskich migdałach znaczy marzyć, myśleć o rzeczach pięknych, nieziemskich, a także mysleć o rzeczach nierealnych, błahych, a nawet nic nie robić, próżnować.”

Takie motto... Ale rzeczywistość z próżnowaniem nie szła w parze. Dużo działo się podczas dwutygodniowych zajęć artystyczno - edukacyjno - wakacyjnych dla dzieci, odbywających się w drugiej połowie lipca w Centrum Kultury.

Każdy adept niebiesko - migdałowej sztuki okazał się nie lada marzycielem i fantastą, bez trudu potrafiącym złapać i zamknąć w szklanym naczyniu swoje kolorowe, gwieździste sny. Wyczarować z papieru, mąki i wody wspaniałe przestrzenne ptaki. Pozostawić w „Alei Gwiazd” ślad swojej wyjątkowości w postaci odbicia dłoni w gipsowej płytce.

Misternie zbudowana kartonowa - balonowa konstrukcja stała się aparatem do rozśmieszania. A powstałe w wyniku obcowania z nią uśmiechnięte portrety można było  zabrać do domu.

Dziecięce rączki zazwyczaj bardzo lubią coś gnieść, miętolić, taplać się  wodzie .... U nas w kawie i herbacie pospolite papiery zamieniły się w oryginalną papeterię. Na niej wystarczyło już tylko napisać kilka miłych słów, narysować coś ładnego ozdobić kopertę i wysłać do ....nieznanego kolegi, koleżanki, gdzieś daleko stąd.

A poza tym był też deszcz i słońce, i kilka zdartych kolan.

V. Korbańska

Migdałowe Lato

Wakacyjnie, sportowo, z olimpiadą w tle, w Centrum Kultury - tak, było...

Początek lipca małym olimpijczykom upłynął w duchu sportowej rywalizacji. Odwiedzaliśmy miejskie obiekty sportowe, nie po to, by wylegiwać się na równo przyciętej trawie, ale by szlifować swoją fizyczną kondycję - szybkość, sprawność, celność - no i co najważniejsze dobrze się bawić.  A zadań było sporo: skoki w dal, rzuty piłeczką, sztafeta, zmagania w sportach drużynowych, zbijanie lotkami kolorowych baloników i wiele innych. Był też czas  na sprawdzenie swojej wiedzy o igrzyskach sportowych, a także na działania  artystyczne. No i złote medale  - oczywiście dla każdego, bo wszyscy zasłużyli na najwyższe podium!

Były też chwile emocji... stanęliśmy oko w oko z potężnymi orłami, z dzikim dzikiem, który okazał się wcale nie być zły... w Stacji Badawczej PZŁ.

A na koniec wycieczka autokarowa do Poznania. Emocjonująca bajka o Wielkoludzie i małej dziewczynce, i niesforny popcorn, który jakimś cudem chętnie wyskakiwał z  pudełek na kinową podłogę .

Projekt „Moje Małe Rio - Olimpiada z Centrum Kultury” został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Kościanie.

V. Korbańska

Zajęcia teatralne to wyjątkowa forma ekspresji. Świetny sposób na przełamywanie swoich zahamowań oraz wzmacnianie pewności siebie. Aktywne budowanie teatralnej rzeczywistości rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie i pobudza kreatywność.

Centrum Kultury postanowiło przekonać o tym najmłodszych. Mieli oni okazję uczestniczyć w letnich warsztatach teatralnych pod hasłem "Odegraj się".

Chętnych nie zabrakło. Do udziału zgłosiło się trzynaścioro dzieci. Zajęcia trwały od 18 do 30 lipca.

Pierwsze dni warsztatów obejmowały podstawowe ćwiczenia dykcji, oddechu, emisji głosu, a także ćwiczenia improwizacyjne i elementarne zadania aktorskie.

Po tym grupa przystąpiła do przygotowań wieńczącego warsztaty widowiska. Motywem przewodnim przedstawienia, wybranym przez samych uczestników, była telewizja.

Próby odbywały się pod okiem instruktora, który oddał aktorom spore pole do popisu, podczas twórczych improwizacji scenariusz powstawał z próby na próbę. Rezultatem końcowym było widowisko plenerowe o intrygującym tytule "Tele wizja lokalna". Przedstawienie zostało zaprezentowane 30 lipca podczas akcji Teatralny Czempiń.

Spektakl składał się z szeregu dynamicznie przeplatających się scenek humorystycznych, które parodiowały programy telewizyjne. Aktorzy wcielali się co rusz w inne postaci, błyskawicznie zmieniając stroje (a było ich wiele i zasługują na szczególną uwagę) oraz sposób gry scenicznej. Każdą scenkę poprzedzał motyw z pilotem telewizyjnym, a właściwie... aktorem przebranym za lotnika, który zmieniał kanały. Był też nietypowy koncert rockowy w rytm muzyki baletowej oraz balet w rytm ostrej muzyki rockowej. A także wiele innych niespodzianek scenicznych, przywodzących na myśl stare programy satyryczne w stylu "Za chwilę dalszy ciąg programu" duetu Mann-Materna.

Warto było!

W. Szymkowiak