We are the Czempiń

Kolorowy trójkąt 3D wpisany w koło. Wokół niego nazwa Centrum Kultury Czempiń.
Małe litery bip wpisane w biało-czerwony znak-dymek.
Mała litera F wpisana w kwadrat. Odnośnik do strony Facebook CK Czempiń.
Ikona serwisu You Tube na szarym tle.
W operze jak w plenerze
14 sierpnia 2016

Operetka w Czempiniu? Ależ gratka! Takie rzeczy zdarzają się u nas nieczęsto. Melomani i miłośnicy opery muszą jeździć do Poznania lub jeszcze dalej. Nie tym razem. W niedzielę 14 sierpnia Czempińskie Centrum Kultury zorganizowało imprezę pod wdzięczną nazwą "Bal w operze".

 

Operetka to młodsza siostra opery („operetta” po włosku oznacza małą operę). Operetka łączy w sobie lekką melodyjną muzykę z akcją sceniczną o charakterze komediowym. Na widowisko operetkowe składają się partie wokalne (arie, duety, partie wielogłosowe i chóralne), instrumentalne (towarzyszące śpiewakom bądź mające postać samodzielnych interludiów) i taneczne (tańce solowe i wstawki baletowe) przeplatane fragmentami niemuzycznymi: monologami, dialogami i scenami zbiorowymi.

 

Przed czempińskim Nowym Targiem odbyła się prawdziwa muzyczna uczta, z wytwornymi kreacjami, piękną muzyką, charyzmatycznym konferansjerem i mistrzowskimi wykonaniami. A trzeba wiedzieć, że do Czempinia przyjechali artyści z naprawdę górnej półki, soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, laureaci wielu prestiżowych konkursów. Nazwiska są godne zapamiętania:

 

Agnieszka Adamczak (sopran) występowała m.in. w Operze Zuryskiej, a w 2011 roku została zaproszona przez słynne brytyjskie studio nagraniowe Hyperion do wzięcia udziału w nagraniu płytowym „Huit Chansons polonaises” F. Poulenca razem z jednym z najbardziej cenionych akompaniatorów na świecie, Grahamem Johnsonem.

 

Tomasz Raczkiewicz (kontratenor) występował na większości scen operowych w Polsce. Solista Opery Poznańskiej, brał udział w licznych tournee zagranicznych. Podczas Balu w Operze nie tylko śpiewał, był również konferansjerem — przezabawnym. Widownia reagowała entuzjastycznie, gdy tylko wchodził na scenę.

 

Magdalena Stefaniak (sopran) występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Zdobywczyni Nagrody Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Złote Głosy w Warszawie.

 

Marek Szymański (tenor) jest solistą w Teatrze Wielkim, współpracuje również z Operą Narodową w Warszawie oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.

 

Paweł Mazur (fortepian) jest wykładowcą na Wydziale Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa. Od wielu lat jest stałym akompaniatorem na kursach mistrzowskich w Żaganiu, Chalinie, Szamotułach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień za akompaniament na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jako pianista i kameralista koncertował m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Czechach.

 

Muzycy zaprezentowali publiczności wyborny repertuar. Wykonali utwory takich tuzów muzyki operowej i operetkowej jak Giuseppe Verdi, Franz Lehár, Imre Kálmán, Eric Stoltz, Jan Kiepura czy Jerzy Wasowski.

 

Nic dziwnego, że publiczność dopisała. Okazało się, że wytwornych melomanów oraz kandydatów na melomanów jest u nas mnóstwo. Dość powiedzieć, że wszystkie miejsca były zajęte. Wśród widzów nie zabrakło Burmistrza Gminy Czempiń, pana Konrada Malickiego.

 

To był prawdziwy bal w operze, tyle że w plenerze!

 

 

W. Szymkowiak

Fioletowy aparat fotograficzny