We are the Czempiń

Kolorowy trójkąt 3D wpisany w koło. Wokół niego nazwa Centrum Kultury Czempiń.
Małe litery bip wpisane w biało-czerwony znak-dymek.
Mała litera F wpisana w kwadrat. Odnośnik do strony Facebook CK Czempiń.
Ikona serwisu You Tube na szarym tle.
Berlin - Świąteczne Jarmarki
10 grudnia 2016

10 grudnia, wczesnym rankiem 50 osobowa grupa mieszkańców Gminy Czempiń udała się na wycieczkę do Berlina, którą organizowało Centrum Kultury. Po kilku godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do celu. Tam czekał już na nas przewodnik, który oprowadził nas po najciekawszych miejscach stolicy Niemiec i przybliżył nam historię tego miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty przed Pałacem Charlottenburg. Następnie udaliśmy się do dzielnicy handlowej na słynną ulicę Kurfurstendamm z wielkimi domami towarowymi i eleganckimi butikami. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie gmachu parlamentu niemieckiego czyli Reichstagu. W tym miejscu usłyszeliśmy wiele ciekawych historii dotyczących tego budynku. Nie zabrakło też okazji do zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Kilkaset metrów dalej zobaczyliśmy jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, czyli Bramę Brandenburską. Zabytkowa budowla sprawiła na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się w kierunku Placu Poczdamskiego, który jest jednym z największych i najruchliwszych placów w Berlinie. Dookoła mogliśmy podziwiać nowoczesną, zapierająca dech w piersiach zabudowę. Ostatnim miejscem, do którego zabrał nas przewodnik było ulica, na której mogliśmy zobaczyć pozostałości po Murze Berlińskim, który dawniej oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Prócz wyżej wymienionych miejsc zobaczyliśmy wiele innych zabytków jak choćby Kolumnę Zwycięstwa, Katedrę, Checkpoint Charlie (dawne przejście graniczne).

 

Około godziny 14:00 udaliśmy się na długo wyczekiwany świąteczny jarmark, który mieścił się na Alexander Platz. Tam wszyscy uczestnicy wycieczki mieli czas wolny dla siebie, który

wykorzystali na zakupy jak i również na degustacja grzanego wina i miejscowych smakołyków. Ostatnim punktem programu było przejście na Gendarmenmarkt, czyli zdaniem wielu najpiękniejszy jarmark w Berlinie.

 

Po 9 godzinach zwiedzania Berlina pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Czempinia. Przepełnieni świąteczną atmosferą tuż przed północą zameldowaliśmy się w domach.

 

 

M. Marciniak

 

Fioletowy aparat fotograficzny