50 lat kolei w Czempiniu
27 października 2006

...27 października 1856 roku od strony Kościana wjechał do Czempinia pierwszy pociąg. Uroczystość otwarcia drogi żelaznej przyciągnęła wtenczas na dworzec setki mieszkańców Czempinia i okolic. Na peronie na dostojnych gości oczekiwał burmistrz von Ahsmann wraz z córką...

W 150 lat po tym wydarzeniu – 27 października 2006 roku o godz. 11:50 Burmistrz Gminy Czempiń wraz z Centrum Kultury Czempiń zaprosiła na dworzec mieszkańców Czempinia, gdzie miał miejsce happening.

Komunikat przez megafon, stroje z końca XIXw., stylizowane szarfy i napisy, muzyka w wykonaniu kapeli podwórkowej Wuja Maksa, bryczka, rekwizyty z epoki oraz tłumnie przybyli czempiniacy – to wizytówka tego wydarzenia.

Burmistrz w męskim kostiumie w asyście młodej skrzypaczki witała wicestarostę oraz delegację z powiatu kościańskiego. Wesoło wiwatował i machał chusteczkami tłum złożony z uczniów, przedszkolaków i kolejarzy. Na uroczystości nie zabrakło chóru gimnazjalnego Polihymnia oraz przedstawicieli władz i służb mundurowych z Czempinia.

Uroczystość 150-lecia kolei żelaznej w Czempiniu zakończyła się w urzędzie gminy, gdzie przygotowana została okolicznościowa wystawa fotograficzna, a wspominkami z pracy na kolei podzielili się emerytowani czempińscy kolejarze oraz ich rodziny.

Łukasz Czekała